I början av november hade vårt presidium ett dialogmöte med Sverigedemokraterna i Region Stockholm. Vi följde upp vad vi pratat om på tidigare möten, bland annat om regionens bidrag till funktionsrättsorganisationer. Vi lyfte att bidragen har stått stilla under lång tid trots ökade kostnader. Sverigedemokraterna höll med om att detta är ett problem och var positiva till en höjning, även om partiet vill se en annan modell än indexuppräkning.
Vi pratade också om hur samråd och råd inom regionen fungerar i dag. Särskilt tog vi upp Regionstyrelsens samverkansråd med organisationer som företräder personer med funktionsnedsättning, och behovet av tydligare återkoppling och bättre struktur för dialogen.
Digitaliseringsfrågor togs också upp, bland annat utvecklingen av 1177 och vikten av att funktionsrättsperspektivet finns med tidigt i utvecklingsarbetet. Vi berörde även SMO-mottagningar och arbetsmarknadsfrågor.
Sverigedemokraternas skuggbudget för 2026
Bilden från vänster: Britt-Mari Canhasi, hälso- och sjukvårdspolitiker för Sverigedemokraterna, Kristina Törnblom, Funktionsrätt Stockholms läns presidium, Åse Johansson-Kristiansen, ordförande Funktionsrätt Stockholms län, Msciwoj Swigon, oppositionsregionråd för Sverigedemokraterna, Lennart Håwestam, Funktionsrätt Stockholms läns presidium, Tobias Ralf Årnell, politisk sekreterare för Sverigedemokraterna.


